איך לבחור עורך דין פלילי?

 עו"ד עמרי לשם

      רבות הפעמים שבהן אנשים נקלעים לסיטואציה המצריכה מהם, יום בהיר אחד, היוועצות בעניין פלילי, כך שעליהם להסתייע בעורך דין על מנת להסיר את הערפל הנלווה לסיטואציה החדשה. ייתכן שזומנו יום בהיר אחד לחקירה; ייתכן שנעצרו בגין מעשה שעשו או שלא עשו; ייתכן שנחקרו, שוחררו לדרכם, ויום אחד קיבלו הודעה כי עומד להיערך להם שימוע או שהוגש בעניינם כתב אישום. במקביל, ובאופן טבעי, אנשים שהתחום הפלילי אינו זר להם, כנראה שכבר הסתייעו בעורך דין בעבר עת נקלעו לסיטואציה שכזו, והתהיות שבפניהם פחותות ביחס למי שטרם היו במצב הזה.

          טעות נפוצה של אנשים רבים היא המחשבה שעורך דין הוא עורך דין, ואין משמעות למומחיות שלו או שיש משמעות קטנה למומחיות שלו, שהרי הוא "איש מקצוע" ומכאן שהוא כביכול בקיא בכל תחום הנוגע לעולם המשפט. מדובר בטעות נפוצה וחמורה כאחד. כפי שבתחום הרפואה הנושא ברור כשמש לכל מטופל המגיע לרופא, ואף אדם בר דעת לא ינצל את התור שיש לו לאורתופד כדי לבקש ממנו "להציץ" על הדרך בשן כואבת, כך יש לבצע הפרדה בין עורך דין אחד לאחר, בשים לב לתחומי ההתמחות שלהם. אין מחלוקת שעורכי דין רבים עדיין מתיימרים להבין בתחומי משפט שונים ומגוונים, ומציגים את משרדם כמי שמספק שירותים משפטיים בשלל תחומים. ובכן, כל זמן שאין מדובר בפירמה גדולה, שלה מחלקות נפרדות לכל אחד מהתחומים בהם היא מטפלת, המשרד הקטן אליו הגעתם אינו יכול להיות בקיא בשלל התחומים במידה שווה, כל זמן שבסופו של דבר הטיפול מתנקז לעורך דין יחיד. לכל עורך דין אמור להיות תחום מומחיות בו צבר ניסיון וידע משמעותיים, והם אלו שנכון לפנות אליו בעניינם. בתחומי המשפט בהם לא צבר נסיון וידע משמעותיים, גם אם עורך הדין מציג את עצמו כמי שמטפל בהם, יש לבחון אותו היטב לפני שבוחרים בו לטיפול בעניינכם, בפרט כאשר מדובר בסוגיה משפטית מורכבת.

          אם נחזור רגע שוב לתחום הפלילי, אזי שמדובר בתחום התמחות ספציפי ובהליך (פרוצדורה) נפרד ושונה מרוב עולם המשפט. לשם הדוגמה, עורך דין שבשגרת יומו עוסק בחוזים ובעסקאות, קרי, עורך דין אזרחי-מסחרי, סביר שלא יוכל להיות בקיא בעולם הפלילי במידה מספקת וזהה, שכן הוא אינו עובד תדיר על תיקים פליליים. אם לא כך היה הדבר, אזי שלאותו עורך דין לא היה פנאי לעסוק בשוטף באותן עסקאות. לא ייתכן שאדם מתמקצע על בסיס קבוע במספר תחומים. ייתכן שהוא מתעסק במספר תחומים, כל אחד מהם ברמת בקיאות מסוימת ולא כהתמחות של ממש.

          בהמשך לכך, אם כבר מצאתם עורך דין שמתמחה בפלילים, בהנחה שהוא עוסק בתחום הזה באופן שוטף וצבר ידע ונסיון סבירים, יש לבדוק כי הוא יכול לסייע לכם בכל אשר תידרשו מעתה ואילך – החל מייעוץ לפני חקירה, דרך הליך מעצר ימים, שימוע, ליווי לאחר הגשת כתב האישום וכיו"ב. אם טרם מצאתם מישהו שאתם "סגורים" לגביו, עורך דין פלילי בפרט, ועורך דין בכלל, מומלץ לקבל את שמו בדרך של המלצה מפה לאוזן. כאשר אדם הסתייע בשירותיו של אותו עורך דין או עבד איתו ביחד או מכיר אותו אישית, והוא ממליץ עליו תוך שהוא יודע להעיד על בקיאותו, חריצותו ושירותו האישי ללקוח. המלצה שכזו אינה דומה למי שההמלצות עליו הם מפיו שלו או בעקבות תשלום למפרסם.

       סוגיה נוספת שיש להתייחס אליה היא נושא התשלום. עורך דין, כמעט כמו כל נותן שירות שקיים בעולם, לוקח את שכר הטרחה שלו, ככלל, כתוצאה ישירה משני אלמנטים עיקריים: מוניטין ו-ותק. אין הכותב בא להמליץ למי מהקוראים איך לנהל את כספיו ומה נכון עבורו כאשר הוא עומד לפני תשלום, אך עם זאת, כל זמן שאינכם נמנים על הלקוחות שבקצוות הסקאלה  – אלו שידם אינה משגת ומוכרחים להסתייע בשירותיה החשובים של הסנגוריה הציבורית או אלה שכלל אינם מתעניינים בעלותו של עורך הדין, שכן הפרוטה מצויה בכיסם – מומלץ לבחון מה אותו עורך דין שאתם חושבים לשכור את שירותיו יכול ומוכן לעשות על מנת להוציא אתכם בצורה המיטבית מהמקום שאליו נקלעתם. לעיתים הרעב להצלחה של עורך דין מסוים, יגבר על הניסיון והמוניטין של האחר, שהוא שבע קרבות וככל הנראה יעבוד על התיק שלכם בעצמו רק בחלק מהזמן, ובשאר הזמן, יעביר אותו לטיפולו של מי מצוות משרדו.

       בדבר אחד אין ספק – אם נקלעתם למצב חדש בדמות הליך פלילי, כל זמן שביכולתכם לעצור לרגע ולבחון את כלל השיקולים הרלוונטיים לצורך שכירת שירותיו של עורך דין פלילי, מומלץ בחום לעשות כן ולא לקפוץ על השם הראשון שנקרה בדרככם. עבודה איכותית של עורך דין עשויה לחסוך מכם מחיר כבד ביותר בהמשך הדרך. עשו לעצמכם טובה גדולה, התייעצו ושכרו את שירותיו של עורך דין פלילי שראה דבר או שניים בעולם המשפט הפלילי, ואשר קיים בו רצון אמיתי לסיים את המקרה שלכם בכמה שפחות נזק.

מאמרים

הימורים

התיישנות היא טענה מקדמית מהותית בעניינה של כל עבירה שעבר זמן רב מביצועה. להתיישנות אין משך זמן קבוע והיא…

קרא עוד »

ראיות

התיישנות היא טענה מקדמית מהותית בעניינה של כל עבירה שעבר זמן רב מביצועה. להתיישנות אין משך זמן קבוע והיא…

קרא עוד »

שיקום כשיקול עונשי

התיישנות היא טענה מקדמית מהותית בעניינה של כל עבירה שעבר זמן רב מביצועה. להתיישנות אין משך זמן קבוע והיא…

קרא עוד »

עורך דין פלילי עמרי לשם מומחה במשפט פלילי, בוגר ומוסמך אוניברסיטת חיפה. בעברו עבד בפרקליטות ובמשרדים מובילים, וכיום בעל משרד עצמאי במרכז תל אביב. זמין 24/7.

כל תחומי המשפט הפלילי, מרגע הזימון לחקירה, דרך הליך המעצר ועד להגשת כתב אישום. התמחות ספציפית בהכנת כתבי בי-דין ובקשות הקשורות להליך הפלילי, לרבות ערעורים, מחיקת רישום פלילי וחנינות.

פרטי תקשורת