מה לעשות בחקירה? / עו"ד עמרי לשם

עו"ד עמרי לשם

מה לעשות בחקירה?

טעות נפוצה של רבים מהאנשים הנורמטיביים, שאינם מנוסים במעמדים של מעצר וחקירה באזהרה, היא שיתוף פעולה רחב מדי עם גורמי האכיפה. שיתוף פעולה זה עלול להוביל בהמשך לכך שלכל הפחות ההליך בעניינם יסתבך ויתארך, ובמקרה הגרוע, הם ימצאו את עצמם עם כתב אישום על משהו או שעשו בחומרה פחותה בהרבה מזו שמיוחסת להם בכתב האישום. מטרת מאמר זה אינה להחליף יעוץ וליווי משפטי מעורך דין פלילי מנוסה בשעה שנתקלים בהליך פלילי לראשונה – אלא לתת מושג מה לעשות בחקירה ללא קשר לעצות הספציפיות מעורך דין פלילי.

כללי אצבע בשעה שנעצרים או שמזומנים לחקירה (ללא מעצר):

  • נסה לדלות כמה שיותר פרטים על המקרה שבגינו אתה דרוש לחקירה. לרוב לא ניתן לקבל מידע, אך אם בכל זאת הוחלט לרמוז לכם, נצלו את הפרט הזה על מנת "לקבל כיוון" וליידע את עורך הדין.
  • אל תשתף פעולה מבלי שהתייעצת עם עורך דין פלילי. התייעצות עם עורך דין פלילי היא זכות יסוד של כל נחקר, בין אם נעצר לפני החקירה ובין אם לאו. שיתוף פעולה מיותר ומופרז מבלי שהונחית לפני כן, עלול לסבך אותך בדברים שלא ביצעת, ולתקן את זה בהמשך יהיה קשה הרבה יותר.
  • אל תודה במה שלא ביצעת! זה לא יקרב את החופש שלך.
  • אל תתנגד למעצר אם אין לך סיבה טובה לכך, עדיף להיעצר ולהשתחרר בהקדם, מאשר להיעצר ו"לזכות" להארכת מעצר רק בשלל התנהגות פרועה והתנגדות למעצר. חשוב לזכור כי לעיתים העובדות מתבררות כבר בתחנת המשטרה – אל תגרמו לעצמכם בכח להגיע לדיון בהארכת המעצר רק כי התנהגתם בצורה בלתי אחראית.
  • נודע לך שהמשטרה מחפשת אותך וטרם נעצרת? נצל את הזמן כדי למצוא עורך דין פלילי שניתן לסמוך על הידע המקצועי שלו. קבע איתו פגישת ייעוץ פנים אל פנים לפני שתגיע לחקירה.
  • אם הדבר אפשרי, בחר עורך דין פלילי לפי המלצה ממישהו שיש לו היכרות מוקדמת עם עורך הדין ולא לפי פרסומים כאלו ואחרים במדיות השונות. המלצה מפה לאוזן היא ההמלצה הטובה ביותר.
  • נפגשתם עם עורך דין פלילי? שתפו אותו בכל הפרטים הידועים לכם במטרה לבנות לכם את האסטרטגיה הטובה ביותר עבורכם. אם אתם רוצים באמת רוצים לדעת מה לעשות בחקירה, התשובה תהיה אצלו ולא במאמר כזה או אחר.
  • אם אכן ביצעתם את העבירה, אינכם חייבים להתוודות בפני עורך הדין הפלילי, אולם זכרו כי הוא בצד שלכם ויש לו חסיון מלא כלפיכם, כלקוחות שלו. ללא קשר לעבירה שאולי ביצעתם, גם אם היא החמורה ביותר בספר החוקים, לעורך הדין אסור לשתף שום פרט, וממילא הפרטים המוחלפים ביניכם חסויים בפני הרשויות.[1]
  • זכרו שהחוקר או החוקרת אינם לטובתכם אך גם אינם לרעתכם. הם עושים את עבודתם. מה זה אומר? אחרי שנפגשתם עם עורך דינכם והתייעצתם איתו, פעלו בחקירה כפי שהוא יעץ לכם. כבדו את החוקרים על ידי כך שתענו להם בנימוס, לפי השאלות ולפי האסטרטגיה שבניתם. אם החלטתם לשמור על זכות השתיקה בעצת עורך דינכם, עשו כן באופן עקבי.

מאמר זה אינו מהווה תחליף לפגישת יעוץ לפני חקירה עם עורך דין פלילי, ואינו מהווה יעוץ משפטי. המאמר בא לתת מושג ראשוני בטרם הפנייה לעורך דין, כך שעצותיו של עורך הדין יגיעו מראש ולא לאחר מעשה.

 

[1] לעניין חסיון, ניתן לקרוא בכללי לשכת עורכי הדין (אתיקה מקצועית), התשמ"ו-1986, בסעיף 19.

מאמרים

הימורים

הימורים הם פעולה הטבועה בבני אדם לאורך כל ההסטוריה. לכן, לאורך כל השנים ישנם אמצעים העונים…

קרא עוד »

ראיות

ראיות הן למעשה כלי המשחק המשמעותי ביותר בכל הנוגע לעולם המשפט בכלל ולעולם הפלילי בפרט. לכן…

קרא עוד »