צווארון לבן ומשפט פלילי

 עו"ד עמרי לשם

צווארון לבן ומשפט פלילי

 צווארון לבן הוא אחד מענפיו של המשפט הפלילי. אף כי מדובר בתחום שהוא פלילי בכל מובניו, התחום מקבל יחס שונה, ולעיתים, נראה כי קיימת לו מעין "הילה" שהופכת אותו להיות כמעט ב"מיינסטרים" המשפטי, הן בעיני הציבור הכללי והן בעיני ציבור עורכי הדין. אז מה יש בתחום הזה שהופך אותו עבור רובנו להרבה יותר נוח לעיכול ביחס לדין הפלילי "הקלאסי"?

מה זה בכלל צווארון לבן?

    המושג הגיע מאנגלית, "White Collar". זהו מונח שהומצא ע"י הסופר האמריקני אפטון סינקלייר,[1] לציון בעלי המקצועות שאפיינו את מעמד הביניים בעולם המערבי של המאות 20-19, אשר בגדיהם היו מאופיינים בצווארונים לבנים, בניגוד לבני מעמד הפועלים, שלבשו סרבלים כחולים. כיום, העבירות שמשויכות לתחום זה הן כל העבירות הכלכליות שברוב המקרים מאפיינות אנשים ממעמדות גבוהים או כאלה הנושאים במשרות ציבוריות.

עבירות צווארון לבן מצריכות היכרות פרטנית

     עם השנים הלכה וגדלה ההבנה שעבירות מסוג זה מצריכות התמקצעות נפרדת שכמוה ניתן לראות במשרדים רבים העוסקים באופן ייחודי בתחום, ובמקביל, במשרדים גדולים שמקימים מחלקת צווארון לבן, נוצרה בפרקליטות המדינה פרקליטות מיסוי וכלכלה. תחילה נועדה פרקליטות זו לטפל בעבירות הרבות שמחוז ת"א זימן ומזמן בתחום, ובהמשך עברה לטפל בעבירות כלכליות מכל הארץ. פרקליטות זו ממוקצעת בתחום עבירות צווארון לבן, ומנהלת את התיקים הגדולים ביותר שעברייני הצווארון הלבן מבצעים ברחבי ישראל – תיקי הלבנת הון, תיקי שוחד, תיקי העלמות מס, תיקי חשבוניות פיקטיביות, תיקי הרצת מניות ועוד עבירות כלכליות שונות ומגוונות.[2]

צווארון לבן והדין הפלילי

     למען הסר ספק, עבירות הצווארון הלבן מופיעות ברובן בחוק העונשין, ואלו שלא, זכו לחקיקה ספציפית דוגמת חוק איסור הלבנת הון, חוק מס ערך מוסף וכיו"ב.[3] גם ההליך עצמו מתבצע על-פי האמור בחוק סדר הדין הפלילי,[4] ממש כמו כל תיק פלילי אחר. אז מה בכל זאת יש בתחום זה שנוח לנו איתו ביחס לעבירות "צווארון כחול"? נראה שהתשובה לשאלה הזו מתחלקת למספר אפשרויות:

"עבירות ללא קורבן"[5]

ראשית, מדובר על עבירות שאין להן קורבן ספציפי. הנפגע מעבירות אלה הוא הציבור כולו, ולפיכך, הן נתפסות עבורנו כחמורות פחות. לדוגמה, אדם המעלים מס, בין אם בסכום קטן ובפרט בסכומים גדולים, למעשה, לוקח כסף מהכיס של כולנו. לעומתו, אדם שגונב ארנק מאדם אחר, גונב רק מאותו אדם. במקרה הראשון – מליוני נפגעים מהעבירה. במקרה השני – נפגע יחיד. הראשון, עבריין צווארון לבן ממוצע. השני, גנב. הראשון נוח לעיכול. השני לא.

עבריינים (?) שונים ממקרים אחרים

שנית, מדובר על זהות שונה, ככלל, מצד העבריינים. בעוד שעברייני צווארון לבן הם אנשים בעלי משרה מכובדת או בעלי הון ולעיתים אף מפורסמים, עברייני צווארון כחול הם אנשים שלרוב נמנים על השכבות המוחלשות של האוכלוסיה. ככאלה, האמפתיה הציבורית כלפיהם פחותה.

תדמית אחרת מבחינת האוכלוסיה

שלישית, חלקן של העבירות המוגדרות כעבירות צווארון לבן, כלל אינן נתפסות כעבירות בקרב חלקים מהאוכלוסיה, לבטח לא בהיקפים קטנים. העבירות המורכבות יותר, אינן ברורות לרוב האנשים, ולכן קשה להם לבקר את מה שנעשה – מהי הרצת מניות? איך מתבצע השימוש בחשבונית פיקטיבית? מה זה הלבנת הון? שאלות אלו ועוד רבות אחרות הן שאלות שהאדם הממוצע כלל אינו יודע להשיב עליהן, ובהתאם, אינו יודע להעביר ביקורת.

סיכום

     לסיכום, צווארון לבן הוא תחום פלילי לכל דבר ועניין. העבירות הללו דורשות התמקצעות ספציפית בשל מורכבותן וייחודן. אף כי לרבים בציבור העבירות אינן נראות חמורות, עם השנים המדינה פועלת יותר ויותר לצורך מיגור העבירות הללו, ולכן גם ההגנה המשפטית צריכה להגיע מגורם שיש לו בסיס ורקע מתאים בתחום. אם מאיזושהי סיבה מצאתם את עצמכם מסובכים בעניין כלכלי שיש לו משמעות פלילית, זה הזמן לפנות לעורך דין בעל רקע בעבירות צווארון לבן שיידע להדריך אתכם באופן מיטבי.ה

 [1] לקריאה נוספת על המושג צווארון לבן: https://en.wikipedia.org/wiki/White-collar_worker.

[2] לקריאה נוספת על אודות פרקליטות מיסוי וכלכלה: https://www.gov.il/he/Departments/General/da-tlv-finance-about

[3] חוק העונשין, תשל"ז-1977: https://www.nevo.co.il/law_html/law01/073_002.htm#Seif185

חוק איסור הלבנת הון, תש"ס-2000: https://www.nevo.co.il/law_html/law01/017m1_001.htm

חוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975: https://www.nevo.co.il/law_html/law01/271_001.htm

[4] חוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב-1982: https://www.nevo.co.il/law_html/law01/055_096.htm

[5] מאמר שלי בנושא עבירות ללא קורבן.

מאמרים

הימורים

הימורים הם פעולה הטבועה בבני אדם לאורך כל ההסטוריה. לכן, לאורך כל השנים ישנם אמצעים העונים…

קרא עוד »

ראיות

ראיות הן למעשה כלי המשחק המשמעותי ביותר בכל הנוגע לעולם המשפט בכלל ולעולם הפלילי בפרט. לכן…

קרא עוד »

עורך דין פלילי עמרי לשם מומחה במשפט פלילי, בוגר ומוסמך אוניברסיטת חיפה. בעברו עבד בפרקליטות ובמשרדים מובילים, וכעת בעל משרד עצמאי במרכז תל אביב. זמין 24/7.

כל תחומי המשפט הפלילי, מרגע הזימון לחקירה, דרך הליך המעצר ועד להגשת כתב אישום. התמחות ספציפית בהכנת כתבי בי-דין ובקשות הקשורות להליך הפלילי, לרבות ערעורים, מחיקת רישום פלילי וחנינות.

פרטי תקשורת