החזקת סכין

לאורך השנים נושא הסכינאות הוא נושא רגיש, שלא לומר טראומתי, בקרב אזרחי המדינה. למרבה הצער, אנו נתקלים בסכינאות הן בפן הפלילי והן בפן הביטחוני לעיתים תכופות.

החזקת סכין – התערבות המחוקק

הקורבנות הרבים שגבו אנשים שחשבו שהחזקת סכין ופתרון סכסוכים באמצעותו היא רעיון טוב, הביאו לכך שכבר בשנת 1991 הוסף לראשונה לחוק העונשין הנושא של נשיאת אגרופן וסכין שלא כדין,[1] שמטרתו היתה להרתיע אנשים מפני נשיאתם של סכינים ואגרופנים על גופם. החוק תוקן בהמשך, כעשר שנים לאחר מכן, כך שמאז הוא מקנה סמכויות יחודיות לשר לבטחון פנים,[2] וכן נוספה התוספת השניה לחוק,[3] שמגדירה בדיוק מה הם המקומות שגם אולרים  לא יהיו חוקיים לנשיאה.

החזקת סכין – האם אולר נחשב סכין?

אבהיר – אולרים, ככלל, מוגדרים ככלי שנשיאתו נחשבת כשרה, אלא אם הוכח שהשימוש בו אינו לגיטימי. התוספת השניה, מאז 2001, אומרת אילו מקומות לא יהיו עוד לגיטימיים להימצא בהם כאשר אולר על גופכם.

החזקת סכין מותרת – מתי ואיך?

אם כן, איך בכל זאת מגשרים על העובדה שישנם מקומות שבהם הכרחי השימוש בסכין?

מה עושה אדם שכחלק מעבודתו הוא חייב לשאת סכינים בכליו או ברכבו? במצבים אלו הבעיה היא שחובת ההוכחה היא על מי שמחזיק ברשותו את הסכין, כי אכן הסכין נמצא לצורך מטרה כשרה. החוק אינו מחריג בעלי מקצוע ספציפיים, היות שהם גם אזרחים אחרי הכל, ואין עניין לאפשר להם פטור גורף. לדוגמה, העובדה שאדם הוא בעל איטליז אינה אומרת כי יש לו סיבה לצאת למכולת כשעל גופו סכין.

מספר טיפים בעניין החזקת סכין

קיימים מצבים יומיומיים שבהם על אדם להעביר את כליו ממקום למקום, כאשר חלק מכליו הם סכינים. כיצד יעשה זאת מבלי לעבור על החוק? הנה מספר טיפים רלוונטיים:

ראשית, מומלץ לשאת את הסכינים בתוך אביזרי נשיאה יעודיים – "קייסים"; מזוודות; תיקים הנושאים את המותג שמייצר את הסכינים; והכל על מנת לשוות מראה תמים לסכינים.

שנית, מומלץ להימנע ככל שניתן מלשאת אותם על הגוף. הסכינים צריכים להיות במקום העבודה הרלוונטי או ברכב לצורך הובלתם, או מאופסנים. אין סיבה להסתובב עם סכינים על הגוף מחוץ למקום העבודה.

שלישית, לנסות לקצר ככל שניתן את זמני הוצאת הסכינים ממקומם הסטטי.

נתפסתי עם סכין שהוחזק למטרה כשרה – מה עליי לעשות?

לפני הכל, יש להסביר באופן גלוי וישר את הסיבה שגרמה לכך שברשותך מצוי סכין. בהנחה שמדובר במטרה כשרה, ההסבר אמור להספיק. אם מסיבה כלשהי הנימוק לא שכנע את השוטר / המאבטח, יש להבין ממנו מה נדרש על מנת להבהיר לו כי הסכין הוא למטרה כשרה. אם מאמציכם לא הועילו בשום אופן, ועוכבתם או נעצרתם, יש לפנות מידית לעורך דין פלילי לצורך יעוץ, מכיוון שאתם עומדים להיחקר בנושא.

חשוב מאוד לדבוק בגרסה המקורית, ולהבהיר כי הסכין נועד לעבודה / לצורך מקצועי, וכי הוא אינו משמש לשום מטרה אחרת!

החזקת סכין – סיכום

החזקת סכין היא דבר אסור במדינת ישראל. אולם, כמו לכל כלל בחיים, גם לכלל זה יש יוצא מן הכלל.

ולכן, בנסיבות ספציפיות, גם אם נתפסתם כשברשותכם סכין, אין זה מחייב שתסתבכו אוטומטית בפלילים. זכרו כי מניעה היא דרך הפעולה הבטוחה ביותר. אבל, אם מסיבה כלשהי נשאתם על גופכם סכין ונתפסתם, חשוב לפעול בחכמה ולפנות לעורך דין פלילי בהזדמנות הראשונה מאחר שלא כל תפיסה על ידי המשטרה חייבת להסתיים בתיק פלילי.

ככל שתפעלו מהר יותר וחכם יותר, תחסכו מעצמכם בעיות מיותרות בהמשך הדרך.

*מאמר זה הוא אינפורמטיבי ואינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

[1] חוק העונשין, תשל"ז-1977, ס' 186.

[2] ס' 186(ג).

[3] תוספת שניה לסעיף 186(ב) ו-(ג).

צרו קשר לייעוץ ראשוני

עו"ד עמרי לשם מלווה את לקוחותיו החל משלבי החקירה הראשוניים אל תוך התיקים עצמם, בכל סוגי העבירות. עו"ד עמרי לשם זמין בכל שעות היממה ובכל הארץ.

דילוג לתוכן