האזנות סתר

עו"ד עמרי לשם

האזנות סתר – רקע

עסקינן בסוגיה מורכבת, בעלת השלכות אזרחיות ופליליות כאחד. במאמר זה אציג את הצדדים הפליליים שבהן, עמם אנשים נדרשים לא אחת להתמודד כחלק מהליכים פליליים ולא פליליים, כאחד. הסמכות החוקית המסדירה את התחום מבחינת מותר ואסור היא חוק האזנות סתר.[1]

מהי בכלל האזנת סתר?

מדובר במצבים שבהם מצותתים לאדם בלא ידיעתו, כאשר המצותת אינו מצוי פיזית במקום ההאזנה אלא עושה זאת באמצעות התקנה של מכשור מסוים או באמצעות שליח שאינו מודע לכך שהוא משמש ככלי ציתות. למשל, אם פלוני משוחח בטלפון עם אלמוני ומקליט את השיחה בלא ידיעתו של אלמוני, אין הדבר מהווה האזנת סתר היות שפלוני הוא אחד מהצדדים הנוכחים בשיחה.

האזנה אסורה

מנגד, דוגמה למקרה שמהווה האזנת סתר אסורה: אשה שמצויה בתחילת סכסוך גירושין עם בעלה, בתקופה שהם עדיין חולקים את אותו בית, ועל מנת לצבור ראיות נגדו היא מצמידה לפינת העבודה שלו מכשיר הקלטה זעיר, שיאפשר לה לצותת לשיחותיו ולהשיג מידע שישרת אותה בבית המשפט, כמובן מבלי שהבעל מודע לכך. זוהי האזנת סתר שאינה מבוצעת על-פי החוק ולכן מהווה עבירה פלילית.

מתי מותר להשתמש בהאזנות סתר?

הדבר נחלק לשני סוגים, כשבשניהם מדובר בצורך ממשי מצד המדינה. זהות הגורם שמאשר את האזנות הסתר נקבעת על פי מהותן. כאשר הצורך בהאזנות הסתר נובע מהרצון לשמור על בטחון המדינה, נדרש שר בממשלה לאשר אותן. אם הן מאושרות ע"י שר הבטחון, עליו ליידע את ראש הממשלה מידית על כך שהתיר אותן. חשוב לציין כי כל האזנות הסתר שזכו לאישור שר משיקולים של בטחון המדינה צריכות להיות תחומות בזמן (עד שלושה חודשים). במקביל, עליהן להיות ספציפיות מבחינת זהות האדם או המתקן שאליו מצותתים, וכן ספציפיות מבחינת דרכי השיחות שלהן יבוצע הציתות, ודרכי ההאזנה.

האזנות סתר לצורך מניעת דליפה של מידע בטחוני

להאזנות אלה, שנועדו להבטיח את בטחון המדינה, יש "תת תחום" שעניינו איתור או מניעה של דליפת מידע בטחוני. במקרה זה התיחום בזמן הוא 15 יום לכל היותר וגם זהות האדם שאמון על ההאזנות צריכה להיות ספציפית מאוד – עליו להיות אדם בעל סיווג בטחוני גבוה, שמוסמך לאתר מצבים שכאלה.

האזנות סתר שמקבלות היתר בדיעבד

חריג לנושא האישור מצד שר יכול להיעשות בעת שהאזנת סתר נדרשת בדחיפות חריגה, כזו שאינה מאפשרת לשר להתירה מבעוד מועד. במצב כזה, גורם בטחוני מסוים שבהגדרות התפקיד שלו יכול להתיר אותה, יאפשר אותה ויידע על כך בהקדם האפשרי את השר הרלוונטי. האישור מצד גורם שכזה הוא בר תוקף ל-48 שעות לכל היותר. אם מדובר על האזנה לשיחה חסויה, אזי שההודעה תהיה בדיעבד ליועץ המשפטי לממשלה ולא לשר.

האזנות סתר לצורך מניעת עבירות פליליות

מקרה נפוץ לא פחות הוא ביצוע האזנות לצורך פעילות שוטפת של משטרת ישראל בעבודתה לסיכול פעילות עבריינית. לצורך האזנת סתר משטרתית, על המשטרה לקבל אישור בכתב מנשיא או סגן נשיא של בית משפט מחוזי (שהוסמך ע"י נשיא בית המשפט) לבצע את האזנת הסתר. הבקשה תוגש על ידי קצין בדרגת סגן-ניצב ומעלה, ואם תידחה, יערער עליה היועמ"ש או נציגו לפני בית המשפט העליון. על ההיתרים להאזנות סתר שהתקבלו מדי חודש יימסר דיווח ליועמ"ש.

סיכום

האזנות סתר הן תחום סבוך, המצריך אישורים והיתרים רבים. כל זמן שאינן מבוצעות על פי הכללים הרבים הכתובים בחוק, אזי שמדובר בעבירה פלילית שהעונש בצידה הוא עד חמש שנות מאסר. לכן, אם נתקלתם במצב שבו אתם חשופים להאזנת סתר, ולחלופין, מתלבטים אם הפעולה שברצונכם לבצע היא האזנת סתר אסורה, זהו הזמן לפנות לעורך-דין פלילי המבין בנושא. עורך הדין יתדרך אתכם ויזהיר אתכם מפני הסכנות הצפויות. אין מקום להתמודד עם דילמות כאלה באופן עצמאי.

[1] חוק האזנות סתר, תשל"ט-1979.

צרו קשר לייעוץ ראשוני

עו"ד עמרי לשם מלווה את לקוחותיו החל משלבי החקירה הראשוניים אל תוך התיקים עצמם, בכל סוגי העבירות. עו"ד עמרי לשם זמין בכל שעות היממה ובכל הארץ.

דילוג לתוכן