ליווי נפגעי עבירה

 עו"ד עמרי לשם

ליווי משפטי עבור נפגעי עבירה

    לכל עורך דין פלילי ישנו "כובע נוסף", מלבד כובע הסניגור. את הכובע יכול עורך הדין הפלילי לחבוש מתוקף ידיעותיו וניסיונו בהליכים הפליליים השונים. מדובר בליווי נפגעי עבירה ונפגעות עבירה ("מתלוננים"). אלו זקוקים לליווי ולייעוץ מן הכיוון ההפוך ביחס לחשודים ולנאשמים בפלילים. נפגעי עבירה זקוקים לאיש מקצוע שילווה אותם ברגעים הקשים והחדשים שאליהם נקלעו לפתע.

המעמד החוקי של נפגעי עבירה

        עם השנים עלתה המודעות למצבם ולצרכיהם של נפגעי עבירה, כך שבשנת 2001 נכנס לתוקפו חוק זכויות נפגעי עבירה, אשר עם השנים הורחב ושוכלל ממש עד לאחרונה, עת נכנס לתוקפו תיקון מס' 14 לחוק, בשנת 2019.[1] החוק מאפשר לנפגעי עבירה דריסת רגל בהליך הפלילי, אף שרשמית אינם צד לו. שהרי מרגע שהוגשה התלונה במשטרה או ביחידה חוקרת כלשהי, הסמכות עוברת לידי המדינה. בניגוד להליך אזרחי, אין לאדם שנפגע זכות עמידה רשמית כנגד מי שפגע בו. החוק הזה – זכויות נפגעי עבירה, נחקק במטרה לבסס זכויות מסוימות עבורם, מתוך הבנה שגם אם אינם בעלי זכות עמידה רשמית בהליך הפלילי, הם בעלי מעמד ואין להתעלם מהם.    

הקושי של נפגעי עבירה והיכולת להקל עליו

     נפגעי עבירה, ברוב המקרים, מתקשים להגיע למשטרה ולהגיש תלונה שבה יחשפו את שקרה להם – בין אם מדובר בעבירת אלימות, רכוש, מין, מרמה וכיו"ב. ליפול קורבן לעבירה זה דבר קשה כשלעצמו, ללא תלות במידת חומרתה. לכן, את התלונה במשטרה כדאי מאוד להגיש לאחר היוועצות באיש מקצוע רלוונטי, קרי, בעורך דין פלילי, שגם יוכל ללוות את נפגע העבירה בהליך, מרגע הגשת התלונה. 

הכנה להליכים ספציפיים במשטרה

חשוב לציין בהקשר זה כי פעמים רבות, כאשר ישנה התנגשות בין גרסת נפגע העבירה לגרסתו של החשוד, תבצע המשטרה עימות בין השניים, על מנת להקל על גיבוש עמדה בתיק. הדבר נפוץ במיוחד בעבירות מין, בהן החשוד ונפגע העבירה הם היחידים שיודעים את שבאמת קרה, ומטרת המשטרה לנסות ולייצר סתירות בין הפרטים שעולים בעימות לאלו שעלו בעדויותיהם קודם לכן. עימות שכזה מצריך הכנה מוקדמת. נפגעי עבירה שמגיעים לעימות שכזה מבלי שעברו הכנה מוקדמת, עשויים לגרום לכך שהם נופלים קורבן בפעם השניה לחשוד. כלומר, הם ימצאו את עצמם מתעמתים עם חשוד מנוסה, אשר משדר גרסה אחידה ואמינה, ועל כן הם יכולים להביא לכך שהחוטא ייצא נשכר, והעימות משרת את הפוגע במקום את נפגע העבירה. לכן, נפגעי עבירה היא חשובה מאין כמותה לפני עימות בתחנת המשטרה.

ליווי נפגע עבירה לכל אורך ההליך

     וכפי שהמקרה הפלילי אינו מתחיל עם הגשת התלונה הוא גם אינו מסתיים בה. מדובר בתהליך ממושך, בו התלונה נבחנת ובעקבותיה יחל איסוף ראיות אשר ינסה לבסס את תוכן התלונה. היחידה החוקרת, בתקווה, תמצא שיש ממש בטענות נפגע העבירה, ובהמשך לכך, תמצא שניתן להביא לגיבוש כתב אישום. בשלב זה היא תעביר הלאה את התיק לצורך הגשת כתב אישום וניהול הליך פלילי בבית המשפט על ידי התביעות המשטרתיות או על ידי הפרקליטות, על פי העבירה שבגינה גובש התיק הפלילי.

נפגע עבירה שמעוניין להגיש תלונה

         על מנת לוודא שהתלונה מוגשת כראוי, ולאחר מכן, מטופלת כראוי, מומלץ להיעזר בעורך דין פלילי אשר מכיר היטב את המערכת, ושיוכל להנחות ולסייע בכל הדרוש על מנת למקסם את האפקטיביות של ההליך עבור נפגע העבירה.

היכולת לשנות את גורל התלונה במשטרה

      בהמשך לכל שציינתי במאמר זה, אוסיף כי אם שגתה היחידה החוקרת לחשוב שהתלונה אינה מבוססת, ובוחרת בשל כך לסגור את התיק בעניין החשוד באחת מן העילות העומדות לרשותה (חוסר אשמה פלילית / חוסר ראיות / מכלול נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין), יוכל עורך הדין הפלילי המייצג את נפגע העבירה, בשמו, להגיש ערר על ההחלטה, ועל ידי כך לשנות את גורל התיק, כפי שקרה אין ספור פעמים בתיקים שונים עד היום.

סיכום

         לסיכום, עורך דין פלילי הוא איש מקצוע עבור כל מי שנדרש לעמוד לפני הליך פלילי מכל צדדיו ועל כל היבטיו, וממש לא רק עבור אלו שמוגדרים כחשודים או כנאשמים. עורך דין פלילי יכול לסייע בצורה מהותית לנפגעות ולנפגעי עבירות פליליות, אשר נפלו באחת קורבן לסיטואציה קשה, ועליהם להתמודד עמה ללא כל ניסיון או ידע מוקדמים. חשוב לפנות לעורך דין פלילי אם נפלתם קורבן לעבירה כלשהי, עוד בטרם ניגשתם להגיש תלונה.

[1]חוק זכויות נפגעי עבירה, תשס"א-2001: https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/134m1_001.htm

מאמרים

הימורים

הימורים הם פעולה הטבועה בבני אדם לאורך כל ההסטוריה. לכן, לאורך כל השנים ישנם אמצעים העונים…

קרא עוד »

ראיות

ראיות הן למעשה כלי המשחק המשמעותי ביותר בכל הנוגע לעולם המשפט בכלל ולעולם הפלילי בפרט. לכן…

קרא עוד »

עורך דין פלילי עמרי לשם מומחה במשפט פלילי, בוגר ומוסמך אוניברסיטת חיפה. בעברו עבד בפרקליטות ובמשרדים מובילים, וכעת בעל משרד עצמאי במרכז תל אביב. זמין 24/7.

כל תחומי המשפט הפלילי, מרגע הזימון לחקירה, דרך הליך המעצר ועד להגשת כתב אישום. התמחות ספציפית בהכנת כתבי בי-דין ובקשות הקשורות להליך הפלילי, לרבות ערעורים, מחיקת רישום פלילי וחנינות.

פרטי תקשורת