הזנחת השמירה על כלי ירייה

הזנחת השמירה על כלי ירייה

 עו"ד עמרי לשם

הזנחת השמירה על כלי ירייה – איך זה קורה?

בקלות. כאשר אדם מוציא רשיון לנשק, אחד הדברים הבסיסיים ביותר שמוגדרים לו הוא שהנשק הוא הילד החדש שלו. וכל זמן שהנשק יורד ממנו, יש לו כתובת אחת – הכספת בבית שאותה עליו להתקין מבעוד מועד. אם הנשק ירד ממנו למקום אחר – מזל טוב – נכנסנו לגדרי הזנחת השמירה על כלי ירייה.

אבל כולה הורדתי אותו לרגע, גם הילד לא עליי כל הזמן

חשוב להבין שהנהלים הללו נועדו למנוע מצבים חמורים שבהם אנחנו לא מרוכזים והנשק נשאר במקום שבו שהינו, ואנחנו כבר לא איתו. ואז הדרך אל גורם שהנשק ממש לא אמור להיות ברשותו קצרה מאוד. לכן הזנחת השמירה על כלי ירייה מהווה עבירה פלילית.

זה אומר שיש אנשים שיכולים לשמור על הנשק?

שום אדם אינו רשאי לעשות שימוש בנשק האישי שלכם, לרבות לשאת אותו במקומכם, גם אם הוא אדם נורמטיבי וגם אם יש לו רשיון נשק משלו. לכל בעל רשיון לנשיאת נשק יש נשק אישי, עם מספר סידורי, והרשיון שבידי האדם מתיר החזקה בנשק הספציפי ואך ורק בו.

גם אם אשאיר את הנשק במטווח זה ייחשב הזנחת שמירה על כלי ירייה?

לא. מטווח מורשה או סוחר נשק מורשה בעלי רשיון מוסדר מהמשרד לבטחון פנים רשאים לשמור עבורכם על הנשק בכספת שברשותם. וגם הם אינם עושים שימוש בנשק שלכם בהיעדרכם. הנשק יישאר באפסנה עד שתקחו אותו, וכך הנושא של הזנחת השמירה על כלי ירייה לא יחול עליכם.

ואם טעיתי חלילה, ואני חשוד בהזנחת השמירה על כלי ירייה שבבעלותי?

למען הסר ספק – הזנחת השמירה על כלי ירייה היא עבירה פלילית, והחוק מאפשר לאסור אדם עד שנה במצב שבו לא שמר על נשקו כראוי. סעיף 339 לחוק העונשין קובע כך:

הזנחת השמירה של כלי ירייה וחמרים מסוכנים [א/243א] [תשכ"ה]

המחזיק, משאיר או מפקיר כלי ירייה, חומר נפץ או חומר אחר שבכוחם לגרום נזק לאדם או לסכן חייו, ללא נקיטת אמצעי זהירות סבירים למנוע אדם אחר מלגרום בהם נזק לעצמו או לאחר, בין בטיפול כלשהו בהם ובין בלא טיפול, דינו – מאסר שנה.

הזנחת השמירה על כלי ירייה – סיכום

לא באוטו, לא בתיק, לא רגע אצל האשה, לא במגירה של האוכל של הכלב. הנשק צריך להיות או על גופכם באמצעות התקן מותאם או בכספת שבביתכם. אם השארתם אותו במקום אחר אתם בבעיה. אם המשטרה הגיעה לפניכם אל הנשק, או חמור מכך, מישהו אחר הגיע אליו – דברו איתי בהקדם:

054-2002696.

**מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני**

 

מאמרים

למה חשוב עו"ד פלילי בנייד?

למה חשוב עו"ד פלילי בנייד? אתם הרי אנשים נורמטיביים, מעולם לא הייתם בתחנת משטרה (ברוך השם), וכל הסיפורים על כאלה שיוצגו על ידי עורכי דין פליליים הם ממש רחוקים מכם: פגשתם אותם בעיתון (יוצא לכם לקרוא לפעמים?), או בחדשות, בוודאי באינטרנט.

קרא עוד »

הימורים

הימורים הם פעולה הטבועה בבני אדם לאורך כל ההסטוריה. לכן, לאורך כל השנים ישנם אמצעים העונים על הצורך הזה שקיים בבני אדם – לסכן את כספם או רכושם לטובת האפשרות לזכות במשהו שאינו ברשותם.

קרא עוד »

ראיות

במשפט הפלילי, על מנת לנהל הליך, צריך לפני הכל ראיות. כבר כאשר מתלבטים אם יש מקום להגיש כתב אישום בתיק, צריך להבין אם קיים יסוד (ראייתי) סביר להרשעה.

קרא עוד »

עורך דין פלילי עמרי לשם מומחה במשפט פלילי, בוגר ומוסמך אוניברסיטת חיפה. בעברו עבד בפרקליטות ובמשרדים מובילים, וכיום בעל משרד עצמאי במרכז תל אביב. זמין 24/7.

עורך דין פלילי עמרי לשם מומחה במשפט פלילי, בוגר ומוסמך אוניברסיטת חיפה. בעברו עבד בפרקליטות ובמשרדים מובילים, וכיום בעל משרד עצמאי במרכז תל אביב. זמין 24/7.

כל תחומי המשפט הפלילי, מרגע הזימון לחקירה, דרך הליך המעצר ועד להגשת כתב אישום. התמחות ספציפית בייעוץ לאנשים נורמטיביים ובהכנת כתבי בי-דין ובקשות הקשורות להליך הפלילי, לרבות ערעורים, מחיקת רישום פלילי וחנינות.

פרטי תקשורת

© All rights reserved

צרו קשר לייעוץ ראשוני

עו"ד עמרי לשם מלווה את לקוחותיו החל משלבי החקירה הראשוניים אל תוך התיקים עצמם, בכל סוגי העבירות. עו"ד עמרי לשם זמין בכל שעות היממה ובכל הארץ.

דילוג לתוכן