הזנחת השמירה על כלי ירייה

הזנחת השמירה על כלי ירייה – איך זה קורה?

בקלות. כאשר אדם מוציא רשיון לנשק, אחד הדברים הבסיסיים ביותר שמוגדרים לו הוא שהנשק הוא הילד החדש שלו. וכל זמן שהנשק יורד ממנו, יש לו כתובת אחת – הכספת בבית שאותה עליו להתקין מבעוד מועד. אם הנשק ירד ממנו למקום אחר – מזל טוב! יש לנו הזנחה!

אבל כולה הורדתי אותו לרגע, גם הילד לא עליי כל הזמן

חשוב להבין שהנהלים הללו נועדו למנוע מצבים חמורים שבהם אנחנו לא מרוכזים והנשק נשאר במקום שבו שהינו, ואנחנו כבר לא איתו. ואז הדרך אל גורם שהנשק ממש לא אמור להיות ברשותו קצרה מאוד.

זה אומר שיש אנשים שיכולים לשמור על הנשק?

שום אדם אינו רשאי לעשות שימוש בנשק האישי שלכם, לרבות לשאת אותו במקומכם, גם אם אינו מחבל או עבריין. לכל בעל רשיון לנשיאת נשק יש נשק אישי, עם מספר סידורי, והרשיון שבידי האדם מתיר החזקה בנשק הספציפי ואך ורק בו.

גם אם אשאיר את הנשק במטווח זה ייחשב הזנחת שמירה על כלי ירייה?

לא. מטווח מורשה או סוחר נשק מורשה בעלי רשיון מוסדר מהמשרד לבטחון פנים רשאים לשמור עבורכם על הנשק בכספת שברשותם. וגם הם אינם עושים שימוש בנשק שלכם בהיעדרכם. הנשק יישאר באפסנה עד שתקחו אותו.

ואם טעיתי חלילה, ואני חשוד בהזנחת השמירה על כלי ירייה שבבעלותי?

למען הסר ספק – הזנחת השמירה על כלי ירייה היא עבירה פלילית, והחוק מאפשר לאסור אדם עד שנה במצב שבו לא שמר על נשקו כראוי. סעיף 339 לחוק העונשין קובע כך:

הזנחת השמירה של כלי יריה וחמרים מסוכנים [א/243א] [תשכ”ה]

המחזיק, משאיר או מפקיר כלי יריה, חומר נפץ או חומר אחר שבכוחם לגרום נזק לאדם או לסכן חייו, ללא נקיטת אמצעי זהירות סבירים למנוע אדם אחר מלגרום בהם נזק לעצמו או לאחר, בין בטיפול כלשהו בהם ובין בלא טיפול, דינו – מאסר שנה.

הזנחת השמירה על כלי ירייה – סיכום

לא באוטו, לא בתיק, לא רגע אצל האשה, לא במגירה של הבעל. הנשק צריך להיות או על גופכם באמצעות התקן מותאם או בכספת שבביתכם. אם השארתם אותו במקום אחר אתם בבעיה. אם המשטרה הגיעה לפניכם אל הנשק, או חמור מכך, מישהו אחר הגיע אליו – דברו איתי בהקדם:

054-2002696.

**מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני**

צרו קשר לייעוץ ראשוני

עו"ד עמרי לשם מלווה את לקוחותיו החל משלבי החקירה הראשוניים אל תוך התיקים עצמם, בכל סוגי העבירות. עו"ד עמרי לשם זמין בכל שעות היממה ובכל הארץ.

דילוג לתוכן