החזקת סכין

 עו"ד עמרי לשם

החזקת סכין – רקע      

     לאורך השנים נושא הסכינאות הוא נושא רגיש, שלא לומר טראומתי, בקרב אזרחי המדינה. למרבה הצער, אנו נתקלים בסכינאות הן בפן הפלילי והן בפן הביטחוני לעיתים תכופות. הקורבנות הרבים שגבו אותם אנשים שחשבו שלשאת סכין ולפתור סכסוכים באמצעותו הוא רעיון טוב, הביאו לכך שכבר בשנת 1991 הוסף לראשונה לחוק העונשין הנושא של נשיאת אגרופן וסכין שלא כדין.[1] מטרתו של סעיף זה היא להרתיע אנשים מפני החזקת סכין או אגרופן על גופם. החוק תוקן בהמשך, כעשר שנים לאחר מכן, כך שמאז הוא מקנה סמכויות יחודיות לשר לבטחון פנים,[2] וכן נוספה התוספת השניה לחוק,[3] שמגדירה בדיוק מה הם המקומות שגם אולרים  לא יהיו חוקיים לנשיאה. אבהיר – אולרים, ככלל, מוגדרים ככלי שנשיאתו נחשבת כשרה, אלא אם הוכח שהשימוש בו אינו לגיטימי. התוספת השניה, מאז 2001, אומרת אילו מקומות לא יהיו עוד לגיטימיים להימצא בהם כאשר אולר על גופכם.

נשיאת סכין מותרת – מתי ואיך?

       אם כן, איך בכל זאת מגשרים על העובדה שישנם מקומות בהם הכרחי השימוש בסכין? מה עושה אדם שכחלק מעבודתו הוא חייב לשאת סכינים בכליו או ברכבו? במצבים אלו הבעיה היא שחובת ההוכחה היא על מי שמחזיק ברשותו את הסכין, כי אכן הסכין נמצא לצורך מטרה כשרה. החוק אינו מחריג בעלי מקצוע ספציפיים, היות שהם גם אזרחים אחרי הכל, ואין עניין לאפשר להם פטור גורף. לדוגמה, העובדה שאדם הוא בעל איטליז אינה אומרת כי יש לו סיבה לצאת למכולת כשעל גופו סכין.

טיפים בנושא החזקת סכין

עם זאת, קיימים מצבים יומיומיים שבהם על אדם להעביר את כליו ממקום למקום, כאשר חלק מכליו הם סכינים. כיצד יעשה זאת מבלי לעבור על החוק? הנה מספר טיפים רלוונטיים:

  • מומלץ לשאת את הסכינים בתוך אביזרי נשיאה יעודיים – "קייסים"; מזוודות; תיקים הנושאים את המותג שמייצר את הסכינים; והכל על מנת לשוות מראה תמים לסכינים.
  • מומלץ להימנע ככל שניתן מלשאת אותם על הגוף. הסכינים צריכים להיות במקום העבודה הרלוונטי או ברכב לצורך הובלתם, או מאופסנים. אין סיבה להסתובב עם סכינים על הגוף מחוץ למקום העבודה.
  • שלישית, לנסות לקצר ככל שניתן את זמני הוצאת הסכינים ממקומם הסטטי.

נתפסתי עם סכין שהוחזק למטרה כשרה – מה עליי לעשות?

            לפני הכל, יש להסביר באופן גלוי וישר את הסיבה שגרמה לכך שברשותך מצוי סכין. בהנחה שמדובר במטרה כשרה, ההסבר אמור להספיק. אם מסיבה כלשהי הנימוק לא שכנע את השוטר / המאבטח, יש להבין ממנו מה נדרש על מנת להבהיר לו כי הסכין הוא למטרה כשרה. אם מאמציכם לא הועילו בשום אופן, ועוכבתם או נעצרתם, יש לפנות מידית לעורך דין פלילי לצורך יעוץ, היותר שאתם עומדים להיחקר בנושא. חשוב מאוד לדבוק בגרסה המקורית, ולהבהיר כי הסכין נועד לעבודה / לצורך מקצועי, וכי הוא אינו משמש לשום מטרה אחרת.

סיכום

       החזקת סכין היא דבר אסור במדינת ישראל. אולם, כמו לכל כלל בחיים, גם לכלל זה יש יוצא מן הכלל, ולכן, בנסיבות ספציפיות, גם אם נתפסתם כשברשותכם סכין, אין זה מחייב שתסתבכו אוטומטית בפלילים. זיכרו כי מניעה היא דרך הפעולה הבטוחה ביותר. אבל, אם מסיבה כלשהי נשאתם על גופכם סכין ונתפסתם, חשוב לפעול בחכמה ולפנות לעורך דין פלילי בהזדמנות הראשונה מאחר שלא כל תפיסה על ידי המשטרה חייבת להסתיים בתיק פלילי. ככל שתפעלו מהר יותר וחכם יותר, תחסכו מעצמכם בעיות מיותרות בהמשך הדרך.

*מאמר זה הוא אינפורמטיבי ואינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

[1] חוק העונשין, תשל"ז-1977, ס' 186.

[2] ס' 186(ג).

[3] תוספת שניה לסעיף 186(ב) ו-(ג).

מאמרים

הימורים

הימורים הם פעולה הטבועה בבני אדם לאורך כל ההסטוריה. לכן, לאורך כל השנים ישנם אמצעים העונים…

קרא עוד »

ראיות

ראיות הן למעשה כלי המשחק המשמעותי ביותר בכל הנוגע לעולם המשפט בכלל ולעולם הפלילי בפרט. לכן…

קרא עוד »

עורך דין פלילי עמרי לשם מומחה במשפט פלילי, בוגר ומוסמך אוניברסיטת חיפה. בעברו עבד בפרקליטות ובמשרדים מובילים, וכעת בעל משרד עצמאי במרכז תל אביב. זמין 24/7.

כל תחומי המשפט הפלילי, מרגע הזימון לחקירה, דרך הליך המעצר ועד להגשת כתב אישום. התמחות ספציפית בהכנת כתבי בי-דין ובקשות הקשורות להליך הפלילי, לרבות ערעורים, מחיקת רישום פלילי וחנינות.

פרטי תקשורת