הימורים

 עו"ד עמרי לשם וד"ר רונית דרור

הימורים

    הימורים הם פעולה הטבועה בבני אדם לאורך כל ההסטוריה. לכן, לאורך כל השנים ישנם אמצעים העונים על הצורך הזה שקיים בבני אדם – לסכן את כספם או רכושם לטובת האפשרות לזכות במשהו שאינו ברשותם. בארץ, הימורים, ככלל אינם חוקיים. למרבה האבסורד, גופי הימורים ענקיים המייצרים הכנסות עתק בשנה ושולטים בענף (עד כמה שניתן לומר זאת בבטחון) הם אלה שהמדינה עצמה מחזיקה בהם. כל מה שלא עובר דרך הגופים האלה, הוא בבחינת הימורים אסורים.

הימורים לא חוקיים בישראל

    בשל העובדה שההימורים היחידים שחוקיים בארץ הם אלה המוסדרים במסגרת הטוטו, ששייך למועצה להסדר ההימורים בספורט,[1] והלוטו, ששייך למפעל הפיס,[2] כל מי שמעוניין להמר על תכנים שאינם מוצעים שם, או במסגרת משחקים שאינם שם, פועל בניגוד לחוק. כפי שניתן להבין, ישראלים רבים מוגדרים כמי שפועלים באופן בלתי חוקי, ועוברים על סימן י"ב של חוק העונשין, העוסק במשחקים אסורים, הגרלות והימורים.[3] בכך, חשופים המהמרים או אלו שמאפשרים להם את ההימורים המאורגנים, לעונשים שנעים בין קנס למאסר של 3 שנים.

אין ספק שזהו מצב אבסורדי. די בלקרוא את סימן י"ב לחוק על מנת להבין שהטוטו והלוטו עוברים על כל הסעיפים הללו, אך מאחר שקיבלו החרגה – הראשון בחוק והשני מצדו של שר האוצר, הם אינם בבחינת הימורים בלתי חוקיים.

היקף ההימורים בארץ

    בעוד שנתוני הרווחים של הטוטו והלוטו חשופים לביקורת של מבקר המדינה ומחוייבים להיות גלויים ושקופים, הנתונים של ההימורים הבלתי חוקיים בארץ אינם ידועים וניתן רק להעריך את גובהם. כותב המאמר בעצמו מכיר אנשים רבים, נורמטיביים המגדירים את עצמם שומרי חוק, ככאלה שמתכנסים לעיתים קרובות לערבי פוקר בתשלום סמלי יחסית. חשוב להדגיש – עצם העובדה שמתכנסים לצורך משחק שאלמנט מסוים ממנו הוא בבחינת מזל, אזי שלקיחת כסף בגין השתתפות בו היא בלתי חוקית.

הימורים בלתי חוקיים כגוף כלכלי

     חשוב להבין שמלבד ההימורים שצוינו עד כה, שאת חלקם החוק מחשיב כחוקיים ואת חלקם לא, ישנה תופעה רווחת בארץ של הימורים שאינם חוקיים ואינם מאפיינים אנשים נורמטיביים. בארץ מופעלים במחתרת מקומות הימורים רבים, בהם ישנן מכונות מזל למיניהן וכן משחקי קלפים על סכומי כסף אדירים, ממש כמו בבתי קזינו ממוסדים בחו"ל. מאחר שכל הפעילות הזו אינה חוקית בארץ, מי ששולט בה הם גורמים שהחוק אינו מטריד אותם. מאחר שאין כל פיקוח על הנושא, רבים הם האנשים אשר מגיעים למקומות הללו כאנשים נורמטיביים ואף אמידים, ומוצאים את עצמם חסרי כל, מסובכים עד צוואר בחובות וחשופים לחקירות פליליות ולכתבי אישום בעייתיים.

מהי התמכרות להימורים?*

    לרוב, הימורים מתונים, בדומה לשתיית אלכוהול מתונה, נחשבים להתנהגות מקובלת חברתית. אולם התמכרות להימורים היא סיפור אחר. אם לא מטפלים בה, היא יכולה להשפיע לרעה על המצב  הכלכלי; על מערכות היחסים; על העבודה והכי חמור, על הבריאות הנפשית והפיזית. כמו כן, היא מלווה כאמור בהיבטים פליליים. התמכרות להימורים נחשבת להפרעה נפשית. בספר הפסיכיאטריה היא מופיעה בגרסה החדשה של DSM-5  ומכונה  "הפרעת הימורים" (Gambling Disorder). זאת, בשונה מהמונח הסטיגמתי שהיה מקובל חברתית – "הימורים פתולוגיים".

מבחינה סטטיסטית, ההערכה היא כי יותר מ-2 אחוז מהישראלים מכורים להימורים, והתופעה החלה להתפשט בקרב בני נוער יותר ויותר. יחס הגברים-נשים בהקשר הזה הוא 67% גברים.

התסמינים של התמכרות להימורים

    אנשים עם התמכרויות מנסים לרוב להסתיר את מצבם, אך קשה להסתיר התמכרות להימורים כי הצורך להשיג כסף גובר על האדם וכשהוא זקוק ליותר וקרוביו מסרבים לתת לו, הוא עלול להיקלע לגניבה של כספים, תכשיטים ורכוש מהיקרים לו ביותר.

חלק מהתסמינים להתמכרות הם:

 1. אובססיביות לגבי כל סוג של הימורים.
 2. הימנעות מעבודה או התחייבויות אחרות על מנת להמר.
 3. הזנחת חשבונות והוצאות ושימוש בכסף להימורים.
 4. מכירת רכוש להימורים.
 5. גניבת כסף להימורים.
 6. שקרים על הרגלי ההימורים ומזעור החובות.
 7. לקיחת סיכונים גדולים יותר ויותר בזמן ההימורים.
 8. צורך להגדיל את סכומי ההימורים כדי לחוש את הריגוש הרצוי.
 9. חוסר מנוחה ועצבנות בניסיון להפחית או להפסיק להמר.
 10. ניסיונות כושלים וחוזרים לשלוט, להפחית או להפסיק להמר.
 11. תחושות מצוקה (חוסר אונים, אשמה, חרדה, דיכאון).
 12. סיכון או אובדן של קשר משמעותי, עבודה, או הזדמנות תעסוקתית/לימודית כתוצאה מהימורים.

תופעות נלוות

 • אנשים עם התמכרות להימורים לא תמיד מהמרים בתדירות גבוהה. אך כאשר הם מתחילים, אינם יכולים להפסיק ונגררים להפסדי כס, ורכוש שלפעמים אין להם.
 • הסתבכות עם השוק האפור או גורמים עבריינים אחרים.

הטיפול בהתמכרות להימורים

עם הטיפול הנכון, התמכרות להימורים ניתנת לגמילה. בניגוד למישהו עם התמכרות לאוכל, המכור אינו זקוק למושא ההתמכרות כדי לשרוד. הוא פשוט צריך ללמוד כיצד לפתח קשר בריא ומאוזן עם כסף. חשוב להפסיק לחלוטין את ההימורים, מכיוון שגם הימורים מזדמנים יכולים להוביל להישנות. הרבה פעמים, בוודאי בתחילת הטיפול, יש צורך באדם נוסף שילווה את התהליך הטיפולי מקרוב. לרוב יהא זה בן משפחה.

תוכניות "שנים-עשר הצעדים"

קיימות קבוצות לעזרה עצמית של מהמרים אנונימיים (GA), או תוכניות אחרות בעלות 12 שלבים. תוכנית מסוג זה עשויה להועיל במיוחד כשאדם אינו יכול להרשות לעצמו אפשרויות שיקום אינטנסיביות יותר. זה פועל לפי אותו מודל כמו אלכוהוליסטים אנונימיים, ועוזר לבנות רשת תמיכה של מכורים אחרים להימורים, שהחלימו.

פסיכותרפיה או טיפול התנהגותי קוגניטיבי

בנוסף לייעוץ קבוצתי או מפגשי תמיכה, יש משמעות וחשיבות לטיפול אחד על אחד. התמכרות להימורים יכולה לנבוע מבעיות רגשיות עמוקות יותר, שבטיפול אצל איש מקצוע מתמודדים איתן. נושאים בסיסיים אלה דורשים טיפול על מנת לשנות דפוסים הרסניים, שהתמכרות להימורים היא אחת מהן. הייעוץ מעניק אפשרות להיפתח, לסייע ולפתור בעיות כאלה.

טיפול תרופתי

במקרים מסוימים, יש צורך בתרופות שמסייעים להתגבר על דחפי ההימורים, חרדות ולחצים (בהמלצת פסיכיאטר).

סיכום

התמכרות להימורים היא מבין ההתמכרויות הנפוצות ביותר. יש לה השלכות הרסניות מצד אחד, אך גם פתרונות רבים ודרכי סיוע רבות, מצד שני. בין אם אתם או מי מסביבתכם הקרובה סובלים מהנזקים הכרוכים בהימורים, בפן הפלילי או בפן הנפשי, יש לכך פתרון. פנו כבר כעת לעו"ד פלילי או למטפל מוסמך בהתמכרויות על מנת למזער את הנזקים ולהתחיל התמודדות אפקטיבית.

[1] חוק להסדר ההימורים בספורט, תשכ"ז-1967. 

[2] תקנות משרד האוצר בעניין מפעל הפיס. 

[3] חוק העונשין, תשל"ז-1977, סימן י"ב

 * ד"ר רונית דרור היא עובדת סוציאלית קלינית, מטפלת מוסמכת בהתמכרויות ומרצה באונ' חיפה ובמכללת ספיר בחוגים לעבודה סוציאלית. ד"ר רונית דרור שיתפה ומידיעתה ומנסיונה לטובת מאמר זה, בכל הנוגע לאספקט הנפשי של ההתמכרות להימורים. לקריאה נוספת וליצירת קשר עם ד"ר רונית דרור, מוזמנים להיכנס לדף הפייסבוק שלה.

מאמרים

ראיות

ראיות הן למעשה כלי המשחק המשמעותי ביותר בכל הנוגע לעולם המשפט בכלל ולעולם הפלילי בפרט. לכן…

קרא עוד »

עורך דין פלילי עמרי לשם מומחה במשפט פלילי, בוגר ומוסמך אוניברסיטת חיפה. בעברו עבד בפרקליטות ובמשרדים מובילים, וכיום בעל משרד עצמאי במרכז תל אביב. זמין 24/7.

כל תחומי המשפט הפלילי, מרגע הזימון לחקירה, דרך הליך המעצר ועד להגשת כתב אישום. התמחות ספציפית בייעוץ לאנשים נורמטיביים ובהכנת כתבי בי-דין ובקשות הקשורות להליך הפלילי, לרבות ערעורים, מחיקת רישום פלילי וחנינות.

פרטי תקשורת