חוק המזומן והשפעתו על חיינו

 עו"ד עמרי לשם

באחד בינואר השנה נכנס לתוקף החוק לצמצום השימוש במזומן, תשע"ח-2018,[1] הידוע בכינויו "חוק המזומן". החוק מגביל את סכומה של כל עסקה המבוצעת במזומן לסך של 11,000 ₪. לשם הדוגמה, אדם המעוניין לשלם לקבלן עבור שיפוץ שעלותו 15,000 ₪, יוכל לשלם עד 11,000 ₪ במזומן מתוך סך העסקה, ואת היתרה – 4,000 ₪, ייאלץ לשלם באמצעי תשלום אחר שעומד לרשותו.

חוק המזומן ככלי להסדרת השימוש במזומן

        חוק המזומן חוקק במטרה להסדיר את נושא השימוש במזומן בשוק הישראלי, שכידוע לרבים, טומן בחובו יתרונות וחסרונות כאחד: מצד אחד, מדובר בכלי נפוץ וזמין (כשמו כן הוא), אשר השימוש בו מושרש מזה דורות בכל סוגי המסחר והעסקאות. זמינותו בקרב כל שכבות האוכלוסיה הופכת אותו לרכיב כמעט בל-ינותק מכל פעולת מסחר שקיימת בשגרת חיינו. במקביל, לאורך השנים התווספו צורות תשלום חלופיות, אשר נפחן הולך ומתעצם עם הזמן – צ'קים; כרטיסי אשראי; העברות בנקאיות; ובשנים האחרונות התווספו מספר אפליקציות שמשמשות להעברות כספים. רשימת החלופות היתה אמורה לאפשר את ביטול השימוש במזומן, חרף הנוחות היחסית שבו. 

עמידותו של הכסף המזומן

למרבה ההפתעה, השימוש במזומן לא זו בלבד שלא נגמר, רק לאחרונה הונפקה בישראל סדרת שטרות חדשה, שביטאה את יציבותו של קיום הכסף המזומן בכלכלה הישראלית. מצד שני, מדובר בכלי מיושן, אשר הנוחות שבו נובעת בעיקר מהיותו הרגל מושרש, ולא פחות מכך, מן הרצון להימנע מדיווח על הכנסות שרק כסף מזומן מאפשר. למעשה, שימוש בחלופות המנויות לעיל הוא נוח הרבה יותר (אף כי גם הוא אינו פטור מחסרונות), ובכל זאת לא הקטין את היקף העלמת ההכנסות בשוק.

חוק המזומן כחלק ממלחמה ב"כסף שחור"

       ואכן, "הכסף השחור" הוא הבעיה שכדי לצמצמה נהגה חוק המזומן. בשפה המקצועית מכונה הבעיה "הון שחור" או "כסף בלתי מדווח". כסף מזומן, כידוע, הוא הכסף היחיד שאינו חייב לעבור דרך המערכת הבנקאית, וכך מתאפשרת העלמת הכנסות, שמגיעה מדי שנה בארץ להיקפים עצומים שלפי הערכות נאמדת בכ-100 מיליארד ש"ח. העלמת הכנסות זו היא בעלת השלכות אדירות על חיינו ועל דפוסי המיסוי שמכתיבה המדינה. כמובן שאין ביכולתו של מאמר זה לפתור את בעיית ההון השחור. מטרתו היא להבהיר את משמעות החוק לאדם מן היישוב, אשר גם אם אינו מבסס את הכנסתו על כסף מזומן, מספיקה אי ידיעת תוכנו של החוק על מנת לסבך אדם נורמטיבי במפגש עם הליך פלילי. חשוב להבהיר: גם אם דיווחתם על העסקה, והוצאתם חשבונית כדין על כל הסכום שלה, אם היא בוצעה במזומן ועברה את הסך של 11,000 ₪, הרי שמדובר בעבירה פלילית.

הקושי בחוק המזומן

       עליי להבהיר כי אין מחלוקת שחוק המזומן גורם לקושי לא מבוטל עבור אנשים המצויים משני עבריה של עסקה יומיומית – מצד אחד, ישנם אנשים שהתנהלותם במזומן אינה תוצר של "כסף שחור" אלא של מיעוט באמצעים, ומצד שני, ישנם ספקי שירות דוגמת עורכי דין ורואי חשבון, שלעיתים קרובות נדרשים לעבוד עם אוכלוסיות שמתנהלות במזומן, והגביה של שכר הטרחה הופכת בעייתית עבורם בעקבות חוק המזומן.

       אם מסיבה כלשהי נתקלתם בקושי סביב חוק המזומן, או שפעלתם בניגוד להוראות שקובע חוק המזומן, זה הזמן להיוועץ בעורך דין פלילי שיוכל לסייע לכם לצאת בצורה המיטבית מההליך שאליו נקלעתם, ולפעול בצורה חכמה יותר בעתיד.

מאמרים

הימורים

הימורים הם פעולה הטבועה בבני אדם לאורך כל ההסטוריה. לכן, לאורך כל השנים ישנם אמצעים העונים…

קרא עוד »

ראיות

ראיות הן למעשה כלי המשחק המשמעותי ביותר בכל הנוגע לעולם המשפט בכלל ולעולם הפלילי בפרט. לכן…

קרא עוד »