חשבוניות פיקטיביות

עו"ד עמרי לשם

חשבוניות פיקטיביות הן תת-נושא בתוך תחום עבירות צווארון הלבן. תחום זה מורכב מנושאים כלכליים וכלכליים-מיסויים רבים, כשכמעט כל מרמה שבמישרין או בעקיפין עניינה כספי, יש לה גם אספקט מיסויי. לא איכנס במאמר זה לעומקו של הנושא המיסויי, אלא בנושא חשבוניות פיקטיביות. עם זאת, אבהיר בקצרה כי כל מיטלטלין או מקרקעין שעברו בין שני אנשים או יותר, בין בכסף ובין בשווה כסף, קיימת חובה לשלם עליהם מס. כשחובה זו איננה מתבצעת, זוהי עבירה, ללא קשר לעבירת המקור. דוגמה: אדם שסחר בסמים ביצע עבירה. על אף שעבירת הסחר היא עבירת המקור, העובדה שביצע עסקה או עסקאות ולא שילם עליהן מס (מסיבה ברורה), אי תשלום המס מהווה עבירה נפרדת שתהא בטיפול רשות המסים.

שלושה סוגים של חשבוניות פיקטיביות

חשבוניות פיקטיביות כשמן כן הן – אישורים כוזבים על עסקאות (כוזבות). חשבוניות פיקטיביות יכולות להיות מונפקות בשלושה מצבים עיקריים:

  • המצב הראשון הוא כאשר לא נעשתה עסקה אך הוצאה חשבונית. מצב זה נשמע בלתי סביר תחילה, אך כאשר מבינים את מטרת הפעולה, הדבר הופך לסביר בהחלט – מדובר בחשבונית שמוצאת ע"י חברה שאינה פועלת באופן כשר מלכתחילה. זוהי חברה שמוקמת רק על מנת שתהא לה היכולת להוציא חשבוניות פיקטיביות. החשבוניות הפיקטיביות שהיא מוציאה מאפשרות למי שמקבל ממנה את החשבוניות הפיקטיביות להזדכות על המע"מ בחשבונית הפיקטיבית מבלי שיש מישהו מהצד השני שבאמת מחויב במע"מ. הדבר יתבצע לרוב באמצעות פנקס חשבוניות שאינו מועבר לרשויות המס או ע"י כך שמנפיק החשבונית הוא חלק משרשרת שלמה שמקשה מאוד על התחקות אחרי מסלול הכסף. כשחושבים על עסק רגיל, נשמע הדבר תמוה – מדוע שבשביל סכומי כסף של מאות ואולי אלפי ש"ח בחודש יילקח סיכון שכזה? התשובה לכך היא שחשבוניות פיקטיביות מוצאות לרוב עבור בית עסק שמלכתחילה מחזורי העסקאות שלו גבוהים מאוד, כך שהמע"מ על התשומות[1] בעסק מגיע לסכומים שנתיים של מיליוני שקלים ויותר.
  • המצב השני הוא כאשר סכום החשבונית שהוצאה עבור העסקה אינו הסכום שהועבר בין הצדדים. לדוגמה, פלוני רוכש מאלמוני מקרר. המקרר הוא חלק מבית עסק שברשות אלמוני, ולכן אלמוני מוציא לפלוני חשבונית עבור הקניה. אולם אלמוני מכר לפלוני את המקרר ב-5,000 ש"ח, והוציא חשבונית ע"ס 7,000 ש"ח. באופן טבעי, הגדלת החשבונית הביאה גם להגדלת מס התשומות בה, כך שכעת יוכל פלוני להזדכות על 17% מתוך 7,000 ולא על 17% מתוך 5,000 כפי שאמור היה. ושוב נשאלת השאלה, מדוע שאלמוני יעשה כן? גם כאן יכולות להיות מספר סיבות: ראשית, ייתכן שלא באמת עבר כסף בין השניים והם הולכים להתחלק במע"מ. שנית, ייתכן שאלמוני יודע שעסקו עומד בפני פשיטת רגל, ולכן הוא רוקם עסקה מאחורי הקלעים עם פלוני. וכו' וכו'.
  • המצב השלישי עוסק בחשבוניות פיקטיביות מסוג חשבוניות זרות. הכוונה במקרה זה היא שמוציא החשבונית אינו האדם שקיבל לידיו את הכסף והוא למעשה צד ג' לעסקה. לדוגמה, משפחה שבה לאדם מסוים יש עסק והוא מוציא במסגרתו חשבוניות מס תקינות באופן שוטף. חבר משפחה אחר "מחלטר" מדי פעם בעבודה שאינה העבודה העיקרית שלו, ונדרש להוציא במסגרת אותה "חלטורה" חשבוניות מס ללקוחותיו. לאותו "מחלטר" לא משתלם או אין יכולת לפתוח עסק עצמאי, משלל שיקולים אפשריים, ולכן הוא נעזר בבן משפחתו על מנת להוציא חשבונית ללקוחותיו. חשבונית כזו, כיוון שהוצאה ע"י מי שאין לו קשר לשירות שתמורתו שולם כסף, מכונה חשבונית זרה, וגם היא נחשבת לחשבונית פיקטיבית ומהווה עבירה, היות שאינה משקפת את העסקה שבוצעה.

חשבוניות פיקטיביות – סיכום

הוצאת חשבוניות פיקטיביות, על שלל סוגיהן, היא עבירה רווחת בארץ. למרות מה שנדמה, החשבוניות הפקיטיביות אינן מנת חלקם של עבריינים בעיקר, אלא רווחות בקרב האוכלוסיה כולה, לרבות בקרב אנשים נורמטיביים שהעולם הפלילי זר להם לחלוטין. ההנחה של אלו שמוציאים חשבוניות פיקטיביות היא שניתן יהיה לחמוק מתחת לרדאר של רשויות המס, כך שלא ישימו לב לאי-התאמות כאלה ואחרות בדיווחים, ביחס לדיווחים של עסקים אחרים מולם עבדו. כל זמן שהדבר אינו מתגלה, לא מבינים את החומרה שבה העניין נתפס בקרב רשויות המס. מרגע שהתגלה הדבר, מתייחסים לכך בחומרה רבה, ומלבד הקנס שיוטל על האדם, הוא יועמד לדין פלילי שמאסר ממתין בסופו. אם יש לכם חשש כי נקלעתם לסיטואציה שכזו בנוגע לחשבוניות פיקטיביות, או שמא אתם עלולים להיקלע לחקירה בדבר חשבוניות פיקטיביות, אל תתעכבו – פנו מיד לעורך דין פלילי בעל נסיון בתחום אשר יסייע לכם לצאת מהמצב באופן המיטבי. ככל שתקדימו תרופה למכה, מצבכם יהיה פשוט יותר וזול יותר לטיפול.

[1] חוק מס ערך מוסף, תשל"ה-1975, מגדיר בס' 1 מהו מס תשומות: מס הערך המוסף שהוטל על מכירת נכסים לעוסק, על יבוא נכסים בידי עוסק או מתן שירותים לעוסק, הכל לצרכי עסקו או לשימוש בעסקו.

צרו קשר לייעוץ ראשוני

עו"ד עמרי לשם מלווה את לקוחותיו החל משלבי החקירה הראשוניים אל תוך התיקים עצמם, בכל סוגי העבירות. עו"ד עמרי לשם זמין בכל שעות היממה ובכל הארץ.

דילוג לתוכן