מחיקת רישום פלילי בעבירות קנאביס

 עו"ד עמרי לשם

לכל אדם החי במדינת ישראל קיים מרשם פלילי על שמו. ישראלי שמעולם לא היה מעורב בפלילים, המרשם שלו יהיה נקי מנתונים, למעט פרטיו האישיים כפי שהם מצויים בידי רשויות המדינה. מנגד, מי שהיה מעורב בהליך פלילי, בין אם כחשוד ובין אם כנאשם, נותר לחובתו רישום של התיק או התיקים שבהם היה מעורב, לרבות סטטוס התיק (עילת הסגירה; תוצאת ההליך; מצוי בבירור וכו') למשך תקופות ההתיישנות והמחיקה הקבועות בחוק, וכל זמן שהתיק לא נסגר מחוסר אשמה פלילית.[1] מחיקת רישום פלילי בעבירות קנאביס, ובכלל, יכולה להיעשות תמיד, ומומלץ שתיעשה באמצעות עורך דין פלילי.

בקשת חנינה – מוגשת לנשיא המדינה

בהמשך לכך, לא רבים יודעים, אך בקשת חנינה מנשיא המדינה רלוונטית בחלק גדול מאוד מן המקרים עבור אזרחים מן השורה אשר כלל אינם מצויים בעיצומו של הליך מאסר, ובפרט כאלה שיש להם רישום בעקבות תיקי שימוש בקנאביס. הסיבה לכך היא שכל אדם הרוצה לדאוג שרישומו הפלילי יהיה נקי לאחר שריצה את עונשו, עליו לפנות לנשיא המדינה בבקשת חנינה. חנינה בהקשר זה משמעותה שאזכורו של התיק הפלילי שבעניינו נשפט אותו אדם יימחק מהמרשם הפלילי, כך שרק גורמים בודדים דוגמת צה"ל ומשטרת ישראל יוכלו לדעת שאי פעם נפתח. מחיקת רישום פלילי בעבירות קנאביס נפוצה מאוד ומקבלת דחיפה משמעותית ממשרד המשפטים.

קיצור תקופת ההתיישנות

השאלה המהותית בהקשר זה היא מדוע שאדם יפנה לנשיא המדינה לחנינה, אם ממילא אינו מרצה מאסר, וכל שקיים בעניינו הוא ציון ברישום הפלילי של תיק מן העבר. התשובה לכך פשוטה. ישנו מספר לא מבוטל של גופים, רובם ממשלתיים, אשר דורשים רישום פלילי נקי כתנאי להעסקה או כתנאי לשיתוף פעולה עסקי. אותם גופים רשאים על פי חוק לפנות למשטרת ישראל ולקבל את רישומו הפלילי של האדם. לכן, אם יש על שמכם תיק פלילי בשל עבירות שימוש בקנאביס, זה הזמן שלכם לטפל בכך – מחיקת רישום פלילי בעבירות קנאביס היא "נושא חם" בקרב עורכי דין פליליים, מאז שהמדינה מתייחסת לכך בסלחנות יחסית.

הגשת חנינה לנשיא באמצעות עורך דין פלילי

אם בכל זאת חשקה נפשו של אדם בעל עבר פלילי לעסוק בתפקיד כלשהו שיש לגביו דרישה קונקרטית למרשם פלילי נקי, עליו להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה. היות שהזכות לחופש העיסוק היא זכות חוקתית,[4] אם אכן מדובר בפגיעה מהותית בזכות הזו, כדאי לפנות בבקשה מסודרת אל נשיא המדינה, על מנת שיבחן את כלל נתוניו של מבקש החנינה, וככל שהפגיעה שגורם אותו רישום הפלילי היא רבה יותר לעומת הצורך להותיר את המצב הקיים בהתאם לחוק, ייטה נשיא המדינה לקבל את הבקשה. אין סיבה שרישום פלילי שכיום כלל לא היה נוצר ימנע מכם להתפרנס באופן שנכון לכם.

חשוב להבהיר כי פניה מסוג זה מומלצת רק באמצעות עורך דין המתמחה במשפט הפלילי ומנוסה בכתיבת בקשות שכאלה, כך שסיכויי הבקשה להתקבל יהיו מקסימליים.

 מחיקת רישום פלילי של תיק סגור  פניה למשטרה

בהמשך למקרים שאוזכרו לעיל, קיים מצב נוסף בו נדרשת פניה באמצעות עורך דין פלילי – מחיקתו של תיק סגור מהרישום המשטרתי. בעוד שקודם דובר על תיק שנפתח בבית משפט ונגזר בו דינו של הנאשם, אשר סיים לרצות את העונש או שמא עדיין מצוי בעיצומו של ריצוי העונש, קיים מצב נוסף עמו יש להתמודד בנוגע למרשם פלילי – מצב שבו תיק פלילי של אדם נסגר בעילה של  חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור (כיום נקרא 'מכלול נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין'). במצב כזה יש להגיש בקשה מנומקת, מסודרת וממוסמכת לראש חוליית ביטול רישום פלילי במטה הארצי של המשטרה, אשר יבחן את הבקשה לעומק ויראה אם בנסיבות הקיימות, ובהתאם לקריטריון קבועים מראש, קיימת עילה להיעתר לבקשה. בשל חשיבותה של הבקשה, ראוי ונכון להגיש אותה באמצעות עורך דין פלילי אשר יידע כיצד לערוך ולנסח אותה כך שימוקסמו הסיכויים שהיא תתקבל.

מחיקה רישום פלילי בעבירות קנאביס

במיוחד בעת הזאת, שבה הקנאביס הופך ליותר ויותר לגיטימי, כדאי לפנות לעורך דין פלילי במטרה למחוק את הרישום הפלילי – באמצעות בקשת חנינה או באמצעות בקשה למחיקת רישום פלילי במשטרה, על פי הנסיבות. רק באמצעות עורך דין פלילי תזכה פנייתכם לשקילה מלאה ונכונה, ותמקסמו את זכויותיכם. 

**אין לראות במאמר זה משום ייעוץ משפטי, והוא מהווה חומר למחשבה בלבד**

[1] חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, תשמ"א-1981, סעיפים 14 ו-16:

https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/073_042.htm

[2] רשימת הגופים המלאה מופיעה בתוספת הראשונה לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, תשמ"א-1981.

[3] חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, תשמ"א-1981, סעיף 22.

[4] חוק יסוד: חופש העיסוק: https://www.nevo.co.il/law_html/law01/145_002.htm.

צרו קשר לייעוץ ראשוני

עו"ד עמרי לשם מלווה את לקוחותיו החל משלבי החקירה הראשוניים אל תוך התיקים עצמם, בכל סוגי העבירות. עו"ד עמרי לשם זמין בכל שעות היממה ובכל הארץ.

דילוג לתוכן