דיני צבא

עבירות בתחום דיני צבא הן עבירות פליליות המבוצעות על ידי חיילים או מי שמשרת במסגרת הצבאית. עבירות אלו נחקרות ומטופלות על ידי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), ויכולות להוביל להליכים פליליים בבית הדין הצבאי.

מערכת המשפט הצבאית הוא מערכת משפטית ייחודית, המיועדת להסדיר את היחסים המשפטיים בין חיילים, קצינים ונגדים (בסדיר ובמילואים) לבין הצבא. הדין הצבאי נועד להבטיח את יעילות הצבא, את ביטחונו, ואת משמעת חייליו.

הדין הצבאי בישראל מוסדר בחוק השיפוט הצבאי, תשט"ו-1955. 

החוק קובע את סמכויותיהם של בתי הדין הצבאיים, את סוגי העבירות הנתונות לסמכותם, ואת העונש שניתן להטיל על מי שהורשעו בעבירות אלו.

קיימים סוגים רבים של עבירות צבאיות, ביניהם:

עבירות נגד הסדר הצבאי: עבירות אלו כוללות (בין היתר) מרי או הסתה למרי; תעמולה פוגענית; חריגה מסמכות; גניבת ציוד והחזקת ציוד גנוב; גניבת נשק ותחמושת.
עבירות אלימות: בין העבירות הללו נמנות עבירות אלימות נגד חיילים ומפקדים וכן עבירות חמורות שהענישה עליהן תהא לפי חוק העונשין האזרחי.
עבירות הייחודיות למסגרת הצבאית: עבירות אלו כוללות (בין היתר) עריקות והיעדר משירות שלא ברשות; שימוש בלתי חוקי בנשק; התנהגות מחפירה או בלתי הולמת.

באילו מקרים חשוב להסתייע בעורך דין מיומן ומנוסה? 

ליווי וייצוג בחקירות מצ"ח 

חקירות מצ"ח נערכות על ידי חוקרי מצ"ח, שבדומה לחוקרי משטרה "כחולה" עברו הסמכה ייחודית בתחום החקירות. חקירות אלו יכולות להיות מורכבות ומסובכות, ולחיילים חשודים חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי-צבאי בהקדם האפשרי.

תיקים בבית הדין הצבאי

תיקים בבית הדין הצבאי הם הליכים פליליים המנוהלים על ידי מערך התביעה הצבאית, שמתחלק לתביעות ולפרקליטות. הליכים אלו נערכים על ידי קצינים בדרגות שונות, ובהתאם לחומרת העבירה, יכולים להסתיים בעונשים של מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס, וגם הפטר משירות צבאי. במקביל ישנה אפשרות להוריד את החייל או הקצין בדרגה. על מנת למקסם את זכויותיכם חשוב שיעמוד לצידכם עורך דין פלילי-צבאי מיומן. 

חשיבות ההתייעצות עם עורך דין פלילי-צבאי במקרים של חשד או אישום בעבירה על דיני הצבא היא קריטית. עורך דין פלילי-צבאי מנוסה יוכל לספק ללקוחותיו ייצוג מקצועי ומועיל, אשר יסייע להם להגן על זכויותיהם ולקבל את הטיפול הטוב ביותר האפשרי.

אם אתם או קרוב משפחה שלכם חשודים או נאשמים בעבירה לפי חוק השיפוט הצבאי, צרו קשר איתי קשר בהקדם לבירור ולייעוץ ראשוני ­>

דילוג לתוכן