עבירות מין וגיל ההסכמה

עו"ד עמרי לשם

בשנה האחרונה גיל ההסכמה עלה מחדש לכותרות

לפני כשנה התפרסמה פרשייה שבה לכאורה, קיימו בגירים, מוכרים, יחסי מין עם נערות שעוד לא מלאו להן 16 שנים. אין מחלוקת לגבי העובדה שהדברים שלכאורה נעשו, נעשו בהסכמה. אז מדוע, אם אכן הדברים נעשו בהסכמה, הם מהווים עבירה על החוק? הרי אנחנו חיים במדינה דמוקרטית וחופשית, שבה זכותה של האשה על גופה. אז מהי הבעיה במקרה הזה? (רמז: גיל ההסכמה) ניגע תחילה בנסיבות המקרה על פי צילומי המסך שהופצו ברשתות החבריות.

ההסכמה היא חלק משמעותי

ראשית, כפי שכבר ציינתי, לא עלה בשום שלב שהדברים לא נעשו בהסכמה. כל זמן שהמעשים הם בהסכמה, אוטומטית האפשרות היחידה לפיה מדובר בעבירה פלילית היא כאשר הבחורות המעורבות בפרשה הן למעשה נערות שטרם מלאו להן 16, שלא לומר 14, כפי שארחיב בהמשך. שנית, עולה מהדברים שאמר עוה"ד שהתראיין בשמם של החשודים לכלי התקשורת, כי הנערות המעורבות בפרשה הציגו את עצמן כבנות 18, כלומר, בגיל כזה שאין כל מניעה מקיום יחסי מין איתן כאשר הדברים הם בהסכמה מלאה. כעת אעבור להסביר את החוק לגופו.

מהי בכלל עבירת מין?

החוק בישראל מגדיר מספר סוגים של עבירות מין. ישנן חמורות יותר וישנן חמורות פחות (העונש בצידה של העבירה מצביע על חומרתה בעיני המחוקק). בשל שכיחותן המצערת של חלק מהעבירות, נחקק בשנת 98' החוק למניעת הטרדה מינית.[1] חוק זה מגדיר את הפעולות שמהוות הטרדה מינית, ובפועל, הוא חוק פלילי-עונשי לכל דבר ועניין. מטרתו "לעשות סדר" בכל נושא ההטרדות שהיה ועודנו רווח, ולמעשה, לנסות ולהגדיר מתי מדובר בהטרדה מינית ומתי לא. היות שמדובר בנושא שככלל הוא סובייקטיבי, שהרי אדם אחד יחוש חוסר נוחות במצב שבו אדם אחר לא, ולהיפך, החוק עדיין אינו פותר לגמרי את הסוגיה, אך לפחות הנסיונות לתת מענה לבעיה זכו לעיגון בחוק. שאר העבירות בתחום המין מעוגנות בחוק העונשין,[2] החל ממעשה מגונה, דרך בעילה אסורה בהסכמה ועד למעשי סדום ואינוס.[3]

גיל ההסכמה

גיל ההסכמה, כשמו כן הוא – הזמן שממנו ואילך אשה יכולה להרשות לאדם אחר לקיים עימה יחסי מין, כך שהרשות שהיא נותנת, תקפה. במצבים מסוימים, זהו גיל קריטי. דוגמה לכך היא אותו מקרה טרי שאיתו פתחתי את המאמר. גיל ההסכמה הוא לעיתים קרובות ההבדל בין אדם שפועל כחוק לאדם שמוצא את עצמו תחת חקירה באזהרה ואף במעצר. גיל ההסכמה הרשמי במדינת ישראל לקיום יחסי מין הוא 16 שנים. כלומר, נערה שטרם מלאו לה 16 שנים אינה רשאית לקיים יחסי מין על פי החוק, והסכמתה לא מספיקה לעניין אחריותו בפלילים של האדם שעמו קיימה יחסי מין.[4]

הגבלת הגיל היא שמציירת את העבירה

קביעה זו של גיל ההסכמה יוצרת את העבירה המופיעה בחוק העונשין תחת הכותרת 'בעילה אסורה בהסכמה'.[5] למעשה, נוצר מצב אבסורדי שבו על הגבר לבקש תעודת זהות מהאשה, על מנת לוודא שהיא כבר בגיל ההסכמה ולא חודשיים לפני, או אפילו יום לפני. אין חולק כי הסיטואציה שבה בגירים מקיימים יחסי מין עם קטינות אינה סיטואציה שמהווה מודל ערכי וחינוכי, אך עם זאת, בהנחה שלא ניתן למנוע מהמצבים הללו לקרות, נראה ששעה שבחורה מעוניינת ביחסים, ואף יוזמת אותם, ישנו קושי של ממש לראות בגבר מישהו שעשה עבירה פלילית רק מעצם גילו או היותו גבר.

ומה לגבי גילים מחוץ לטווח של 16-14?

כאשר לנערה טרם מלאו 14 שנים, יחסי מין עימה לא רק אסורים – הם בבחינת אונס, ללא קשר לרצונה, הסכמתה ודעתה.[6] נערה שמלאו לה 16 שנים רשאית לקיים יחסי מין כאילו שהיא כבר בגירה, קרי, באופן זהה לנערה בת 18 ומעלה.

סיכום

גיל ההסכמה בארץ הוא נושא רגיש וקריטי, ואין קשר בין הסכמה שניתנה לגיל ההסכמה. יחסי מין שלא נעשו בהסכמה הם אונס, לא משנה באיזה גיל. יחסי מין שנעשו בהסכמה אך לא בגיל ההסכמה, מכניסים לגדריה של עבירה פלילית אחרת, אך חמורה כשלעצמה. בסעיף החוק המדבר על עבירה זו – בעילה אסורה בהסכמה, המדינה קבעה עבור נשים מהו הגיל שבו הן רשאיות להסכים, וכל זמן שאינן נופלות לגדרי הגיל, הן למעשה מסכנות את הגברים שעימן הן מקיימות יחסי מין בחקירה פלילית ואף בכתב אישום.

[1] החוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח-1998: https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/245_001.htm

[2] עבירות מין מקובצות בסימן ה' של חוק העונשין, תשל"ז-1977:

https://www.nevo.co.il/law_html/law01/073_002.htm

[3] מאמר שכתבתי על עבירת האינוס:

http://talz27.sg-host.com/%d7%a2%d7%91%d7%99%d7%a8%d7%aa_%d7%90%d7%95%d7%a0%d7%a1/

[4] לעניין זה קיים סייג המופיע בסעיף 353  לחוק העונשין, שקובע כי אם יחסי המין בין קטינה שטרם מלאו לה 16 שנה, לבן זוגה, נעשו בהסכמה כחלק מיחסי זוגיות, וכשפער הגילים ביניהם הוא עד 3  שנים, הדבר פוטר אותו מאחריות פלילית.

[5] חוק העונשין, תשל"ז-1977, ס' 346.

[6] חוק העונשין, תשל"ז-1977 ס' 345(א)(3). ניתן לקרוא עוד בנושא במאמר שלי שצוין בהערת שוליים 3.

צרו קשר לייעוץ ראשוני

עו"ד עמרי לשם מלווה את לקוחותיו החל משלבי החקירה הראשוניים אל תוך התיקים עצמם, בכל סוגי העבירות. עו"ד עמרי לשם זמין בכל שעות היממה ובכל הארץ.

דילוג לתוכן